Historie SDH Turnov

 

1868 - V rámci SOKOLA byl ustanoven Hasičský odbor z pověření starosty Eduarda Vorla. Z pozdějších záznamů bylo zjištěno, že Hasičský odbor se se Sokolem během několika let rozešel.

1870 - Od tohoto roku se datuje vznik Hasičské organizace v Turnově a to poté co byl po odtržení se od Sokola založen vlastní výbor. Sbor začíná dostávat první dary na zakoupení nářadí.

1871 - Ustaven byl prozatimní výbor, který tvořili občané: Fotr, Šubrt, Svoboda, bratři Černovičtí, Staněk, Vaníček a další. Následně byla podána žádost městu o svěření strojů do rukou prozatimního výboru, jelikož do této doby stroje spravovalo město.

1873 - Koná se první valná hromada Hasičské organizace. Z pověření starosty města Eduarda Vorla ji zahájil lékárník Radský, který byl také zvolen předsedou správní rady ( tak se dříve jmenoval správní výbor ). Velitelem byl zvolen Jan König.

1874 - Sbor ještě v tuto dobu nebyl krojován,ale je tu zmínka o stříkačce č. 3 a Hydroforu. Cvičiště a leziště se tehdy nacházelo na nynějším Havlíčkově náměstí.

1876 - Vydán Zemský zákon o Hasičstvu

1881 - V Turnově byla přerušena činnost Sokola a jeho členstvo přešlo do Hasičského sboru, který v tu dobu používal i první sokolský prapor. Byla ustavena Hasičská župa Pojizerská se sídlem v Turnově. Sor tehdy čítal 169 členů. Při divadelních představeních stálo na stráži 6 mužů Hasičského sboru a 6 mužů od Sboru střelců.

1883 - Podpora obecního zastupitelstva činila 300 zlatých ročně. Sbor byl také podporován okresním zastupitelstvem v Turnově.

1884 - Uvádějí se Hasicí stroje č.1, č.2, č.3, č.4 a č.5.  Každoročně byla pořádána slavnost Svatofloriánská spojená s výletem na Hrubý Rohozec.

1890 - Dochází k požáru kostela na Hruštici a to bleskem během silné bouřky v noci 3.8. 1890

1891 - Sbor byl pojištěn v počtu 230 členů u Ústředního sboru Hasičského pro případ zranění při požáru či cvičení.

1893 - Tento rok byl pořízen nový parní stroj od firmy Smejkal za 3.200 zlatých. Párnička byla zároveň vysvěcena místním farařem

1895 - Sbor se účastní Zemského sjezdu Hasičstva v Praze a také národopisné výstavy. V průvodu tehdy šlo přes 20 000 hasičů.

1907 - Byla pořízena první smykací plachta.

1909 - Pořízen byl posuvný žebřík a turnovský sbor byl vyloučen z Hasičské župy Pojizerské a to s odůvodněním, že neplní své povinnosti ( tehdy a ani dnes nikdo neví jaké povinnosti to měly být, jelikož nikdy nebylo podáno vysvětlení písmné ani ústní ).

1910 - Pořádá se Slavnost k výročí 40-ti let od založení sboru a to za předsednictví Františka Čapka. Vyznaménáni členové jež 25 let v Hasičském sboru svému městu sloužili. Sbor se opět stává členem Hasičské župy Pojizerské.

1916 - Do funkce velitele sboru je zvolen Josef Fiala. Jinak během války činnost sboru ochabla a sbor se zúčastňuje prací samaritánských na dráze a při převozu raněných do nemocnice. Rodinám do války narukovaných členů je poskytována podpora.

1918 - Předsedou je zvolen Josef Fiala a velitelem sboru František Hofman. Pokladníkem je zvolen Josef Luska, který tuto funkci vykonával ještě následujících 37 let až do roku 1955.

1923 - V Praze se koná Zemský sjezd Hasičstva a členové našeho sboru na něm cvičili se žebříky a sekerami. V Turnově byla pořádána Krajinská výstava.

1927 - Slavnostně byl předán a následně i rozvinut nový Sborový prapor. Slavnost byla velmi zdařilá. Sbor v tomto roce čítal: 71 činných členů, 12 členů v Jinošské družině, 12 členů ve výslužbě, 8 členů čestných a 820 členů přispívajících.

1928 - Umírá velitel František Hofman a po něm byl do funkce zvolen Arnošt Šlezinger, který bude ve funkci následujících 25 let. Na schůzi dne 14. 12. 1928 přijato usnesení podle něhož se mění oslovování mezi členy z do té doby použivaného oslovení " Přítel " na dodnes používané "Bratr ".

1929 - Tohoto roku byla pořízena nová motorová stříkačka od firmy Holeček za 120.000 Korun. Tentýž rok byl také zakoupen i dopravní vůz. Na motorovou stříkačku byla uspořádána sbírka mezi občany Turnova a ta následně vynesla 30.000 Korun.

1930 - Umírá také jeden z prvních členů sboru a dosavadní předseda Josef Fiala.

1931 - Na místo bratra Fialy byl zvolen na místo starosty Josef Ježek A také bylo rozhodnuto o vyplácení z podpůrného fondu nemocenské a pohřebné. Při dovršení 25 let činnosti dostává kažký člen diplom.

1932 - Sbor je nucen k vyklizení cvičiště v Kozákovské ulici ( dnes 28. října ), kde se chystá stavba Dívčí školy a sboru je následně přiděleno cvičiště U Raka. Leziště bylo demontované a uloženo ve skladišti , kde bylo skladováno skoro 14 let. Bylo postaveno znovu až v roce 1946 . V tomto mezidobí byly hadice sušeny po plotech a střechách nejen domů a tak podobně.Posuvný žebřík byl umístěn v provazárně. 26.9 1932 byly zavedeny poplašné zvonky.

1935 - Umírá bývalý předseda, velitel sboru a také starosta města Turnova pan Josef Radský.

1938 - Mnichovský diktát mění hranice Čech i Moravy se Slezskem, přesto však Hasičstvo pracuje nadále a to ve službách pomoci bližnímu. Sbor se aktivně účastní kopání zákopů, krytů a podobně. Byly to pohnuté doby. Sbor držel celonoční hlídky a v době mobilizace byla pořádána sbírka na obranu státu, která vynesla celkem 1234 korun.

1939 - Umírá sestra starosty Ježka, kmotra našeho Sborového praporu a také zasloužilá podporovatelka našeho sboru po stránce jak lidské tak i finanční. Změna poměrů a územního rozdělení republiky přinutily ústředí Hasičstva k reorganizaci. Byly vydány nové stanovy a byly provedeny volby, které složení výboru urily takto: starosta sboru J. Ježek, velitel sboru A. Šlezinger, jednatel Tomsa a další. Velitel sboru sděluje, že po technické stránce je sbor dobrý a řadí se mezi první Sbory OHJ č. 11.

1941 - Turnovem se prohnala velká povodeň. Do záchraných prací zasahují všichni členové sboru, kteří sami nebyli vodou zasaženi. Probíhá čerpání vody ze zatopených sklepů a jiných pomocných aktivit se účastníme spolu s dalšími 13 okolními sbory. Při záchraných pracech se utopil člen vládního vojska vojín Pastyřík. Je prováděn i výcvyk občanů v požární ochraně. Všichni členové konaly službu v rámci protiletecké obrany a měli stálou pohotovost. Sbor se účastnil technického školení a samaritní školy v Jičíně. V tomto roce se ukazuje kolik nezištné služby dává Hasičstvo veřejnosti a to bez odměny a vděku. Jen z bratrské lásky a za každého počasí. Inventář sboru je v celkové hodnotě 154.825 korun. Valná hromada sboru se nekonala, protože Hasičské sbory byly začleněny do Protektorátní uniformované policie. OHU a ZHJ zůstaly. Byl ustanoven hlavní požární ředitel a krajští ředitelé. Jim se již neříkalo " bratr " ale         " pan ". Turnov měl krajského ředitele v Jičíně a byl jím pan Ing. Švandrlík. Ve styku s úřady má Hasičstvo uniformu s lodičkou. Brigadýrky mohou nosit jen velitelé OHJ a vyšší složky. Veškerá pravomoc a odpovědnost nyní spočívá na veliteli sboru, který v určitých případech podléhá starostovi obce nebo města. Jednatelé sboru jsou jako pobočníci velitelů. Podání úřadům se dávalo ve dvojjazyčné podobě a to německo - česky. Vyrozumění od úřadů bylo však jen v němčině.

1942 - Sbor musel veškerý svůj majetek předat městu a to za celkovou úhradu 5.000 korun. Mosazné spojky byly nahrazeny jinými a to z lehkého kovu. Sbor má 96 členů a bylo vykonáno 11 praktických cvičení. Po celý rok byla v noci držena služby. Hlídek bylo celkem 649 a byl konán protipovodňový kurs vládním vojskem pro okresy Semily, Železný Brod, Turnov, Mnichovo Hradiště a Mladá Boleslav. 22.9. vykonal přehlídku u sboru zemský velitel František Procházka a 22.10. také krajský velitel Ing. Švandrlík. Starosta Ježek v den svých narozenin daroval ve prospěch potřebných bratří 1.000 korun a velitel Šlezinger v den svých 50. narozenin podpůrnému fondu 500 korun. Bylo zavedeno nové cvičení dle Hasičů z Říše v-3-b, v-3c a v-3-e. Jsou určeny nové signály píšťalkou a v noci barevnou svítilnou. Valná hromada sboru a volby se ani v tomto roce nekonaly. Pociˇujeme velký odliv lidí za prací do Říše a do Sudet. Bylo nařízeno, aby osoby starší 60 let byly brány do sborů jako činní hasičia dosavadní nebyly dáváni na odpočinek.

1943 - Již 4 roky prožíváme strašlivá úskalí války, ale stále doufáme v brzský návrat svobody do země české. Velitel, jeho zástupce a trubač jsou osvobozeni   od nasazení v říši. Razítka a tiskopisy jsou výhradně německo - čeké. Sbor má 67 členů činných, 10 samaritánek, 11 ve výslužbě, 6 městských strážníků a celkem 94 členů. Předseda Josef Ježek, velitel Arnošt Šlezinger a jednatel František Tomsa. ZHJ zavedla jednotný členský příspěvek pro všechny členy ve výši 36 korun ročně. Členové mají nárok na podporu v nemoci, při úraze a při úmrtí dostanou pozůstalí 1.000 korun pohřebného. Sbor také v tomto roce věnoval ochotnickému spolku 1.000 korun na opravu divadla.

1944 - Činnost sboru neustává. Povodňové hlídky, protipožární kontroly domů, stodol, továren a mlýnů. Stále nová školení a zavádění výcvyku dle německého vzoru. Všechny stříkačky musejí být přetřeny na šedo a názvy obcí na nich přepsány do němčiny stejně jako v případě nápisů na zbrojnicích.Schůze se na přání úřadů nekonaly. Požárních hlídek bylo vykonáno 641 a sbor nastoupil 26- krát při leteckém poplachu, ato vždy v počtu 25 mužů. V říjnu toho roku to bylo i dvakrát za den.Starosta Ježek a pokladník Juska dostávají od sboru diplom k 25. výročí jejich působení ve sboru a starosta ježek následně dostává stejné uznání a poděkování od OHJ. Ve dnech 26 - 30 března jsou na příkaz protektorátu  konány nepřetržité hasičské hlídky  a pohotovost v počtu 22 mužů. Ve dnech 15. - 21. prosince probíhá rozsáhlé zatýkání v řadách Hasičstva pro ilegální činnost a pomoc v odboji. V naši OHJ byli zatčeni: velitel OHJ br. Kovář, velitel I. obvodu br. Hübner, velitel II. obvodu br. Maryško, zástupce velitele br. Schreier, jednatel Jakubec a pokladník Picek. Bratr starosta Ježek se při zatýkání zhroutil a následně nebezpečně onemocněl, čímž ušel zatčení. Zatčení členové byly odvezeni na výslechy do Kartouz a pak transportováni do Terezínské malé pevnosti, kde v květnu 1945 bratr Hübner umírá.

1945 - Z počátku roku se mezi lidmi rozlévá smutná nálada, která vzrůstala s tím jak se zvyšoval počet mladých lidí, kteří byli narychlo odváděni na práci do Říše. Mimo běžná pracovní místa jako byly továrny na území německa jsou lidé odváděni na kopání zákopů v okolí rakouské metropole Vídně a jinam. Velitel Šlezinger byl jmenovám velitelm OHJ. Během revolučních dnů v Turnově se událo několik událostí, které stojí za zmínku. Němečtí vojáci s úmyslem prchnout před blížící se rudou armádou vtrhli do zbrojnice a ukradli stříkačku i veškerým benzínem, který byl skladován ve sklepě. Následně vyvlekli všech pět členů, jež konali požární hlídku a po jejich vyvlečení na náměstí hrozili jejich zastřelením, kterému zabránil až příchod německého nadporučíka, který jim to rozkazem zakázal. Po několika dnech byl nalezen i odcizený hasičský vůz. A to nedaleko Mělníka. Po kapitulaci německé posádky z turnovských kasáren byla veškerá síla směrována na areál vlakového nádraží, kam se stahovaly pochody zajatců z celého okresu a následně po jejich odvozu se členové Sboru a členky Samaritánky věnovali transportům a vlakům vězňů z koncentračních táborů, které přes Turnov projížděli směrem na západ našeho opět nabitého území. Dne 14. 6. se konala Valná hromada Sboru v celkovém počtu 52 členů.

 

Novinky

Valná hromada SDH Turnov

Pánové a dámy, tímto Vám chci připomenout Valnou hromadu kterou náš sbor bude mít 19. 12. 2015 Od 18:00. Místo ještě upřesním. Honza.

Celý článek

Valné hromady okrsku Turnov

Vážení členové, zde Vám přepisuji data Valných hromad turnovského okrsku pro rok 2015, tak jak byly nahlášeny na poslední okrskové schůzi. Všechny valné hromady by měli začínat v 18 hodin. Změny budou hlášeny a popř. doplněny.

27.11. 2015   SDH Mašov,

11.12. 2015   SDH Bukovina,

19.12. 2015   SDH Turnov,

9.1. 2016   SDH Daliměřice,

16.1. 2016   SDH Pelešany,

23.1. 2016   SDH Kadeřavec

30.1. 2016   Okrsková Valná hromada na Kadeřavci.

Celý článek

Roudnice nad Labem

Takže konečně je vše oficiálně potvrzeno a na oslavu do Roudnice se jede 23. května kolem šesté ráno. Pojedeme tam s hydroforem a praporem. Honza Do galerie jsem zároveň přidal oficiální plakát celých oslav.

Celý článek

Organizační informace k Pálení čarodějnic 2015

Pálení čarodějnic 2015 se bude konat jako každý rok v areálu Na Lukách za starým autobusovým nádražím v Turnově.

Celá akce se koná výhradně v organizačním zajištění SDH Turnov a nikdo jiný než zástupce SDH Turnov nemá jakékoliv rozhodovací pravomoce. Tudíž v případě, že se někdo bude chtít zúčastnit této akce jakožto prodejce, musí nejdříve kontaktovat někoho ze zástupců SDH Turnov (viz. sekce KONTAKT ) a ten po specifikaci nabízeného sortimentu rozhodne o dalším postupu.

Zásadně nebude brán zřetel na nikoho, kdo by nedal nikomu z SDH Turnov informaci o své přítomnosti na této akci a ten bude následně vykázán z areálu pořádání akce. 

za SDH Turnov

Jan Smrkovský - starosta sboru

Celý článek

Nášivky

Před několika minutami dorazily objednané nášivky. Jejich podoba doznala několik změn, ale nikterak ve znaku, ale jen a pouze v textovém uspořádání tak, aby vše bylo v pořádku a čitelné. Jejich finální podoba je už nyní dána ve fotogalerii.

Celý článek

Úprava stránek

Omlouváme se za občasné výpadky v dostupnosti stránek, ale probíhá jejich kompletní úprava. Hlavně v obsahu fotogalerie a historie sboru. Děkuji za pochopení.

Celý článek

Výroční schůze

Vážení členové SDH Turnov

 

Po několika debatách ohledně termínu výroční schůze byl jako konečný termín ustanoven 23 leden 2015 a to od 18 hodin v Saloonu U Supa.

Těšíme se na shledání a doufáme v hojnou účast.

Celý článek

Poděkování

Tímto bych rád jménem SDH Turnov poděkoval všem návštěvníkům akce "pálení čarodějnic" za bezproblémový průběh akce bez nutnosti zásahu jakékoliv složky IZS. Oproti předešlým rokům nebyla potřeba asistence Městské policie ani Policie ČR  a hlavně Záchranné služby.  Takže ještě jednou děkuji a doufám, že i nadcházející ročníky se ponesou ve stejném duchu.

Celý článek

Tak Změna změny

Z důvodu indispozice kalendářního prostředku při ohlašování změny konání okrskové soutěže  je tu oprava. Takže finální podoba je takováto :      9.5. 2014 je schůze okrsku a 17.5. 2014 je soutěž.

Celý článek